شما جای من ....

شما جای من ....

نمیدونم چه ویروسی توی تلویزیون ایران افتاده که چند وقته شدیدا سریال هایی با موضوع ناباروری میسازه.

حالا این اشکالی نداره خوب اینم یک مشکل در جامعه است اما عجیبش اینکه همه زنهای این سریالها با هم تصمیم گرفتند تظاهر به حاملگی کنند!!!

از سریال شبکه ۵ تا شبکه ۱ همه این خانوم ها تصمیم دارند به اطرافیانشون نگند که باردار نمیشند و تظاهر به بارداری بکنند تا یک بچه دیگه به عنوان بچه خودشون وارد خانواده کنند.

حالا باز این هم به کنار اما این آقایون نویسنده و کارگردان اصلا یک زحمتی نکشیدند که ببینند حال این جور مادرها در این زمان ها چه طوره.

سریال شبکه ۵ که اینقدر سر سری و دست و پا شکسته این دوران را نشان داد که من از کارم بدم اومد و بماند که چه نتیجه گیری اخلاقی لوسی هم آخرش کرد.

این سریال جدید شبکه یک هم امیدوارم آخرش به خیر منتهی بشه. اما این ملک و روزگاری که من میبینم بعید به نظر میاد.

حداقل زحمت نکشیدند یک کم تحقیق کنند. انقدر این دوران را راحت نشون میدند که کم کم تظاهر به بارداری مد میشه.

حالا باز اینم به کنار.اما نمیدونم این چه حکمتیه همه زنهایی که نمیتونند مادر بشند در سینما و تلویزیون ایران یک جورهایی ناراحتی روانی هم چاشنی دارند.

به گذشته که نگاه میکنم میبینم توی هیچ فیلم ایرانی زنی که بچه دار نمیشه مثل آدم های نرمال نبوده. همه افسرده . دچار اختلال روانی . در حال طلاق و از هم پاشیدن خانواده.

آخر سر هم یا رضایت میدند شوهر که همیشه خدا هم توی این فیلمها بی عیب و سالم هست از حقش برای گرفتن همسر دوم استفاده کنه یا طلاق میگیرند یا اگر دیگه خیلی روشنفکر باشند یک بچه را به فرزندی قبول میکنند.

این سریال شبکه یک را که نگاه میکردم یاد همه فیلمهایی با یک همچین موضوعی حالا چه به عنوان موضوع اصلی چه حاشیه فیلم افتادم.

شما جای من...

از دیشب دارم فکر میکنم ایراد از ماست یا از فیلم ها؟ ماکه مثل آدم های معمولی زندگی میکنیم. بچه دار نمیشیم. اما سر بچه دعوا نمیکنیم . همسرم قصد ازدواج مجدد نداره و بر عکس همه مادر شوهر های این فیلم ها مادر همسرم خیلی هم از کاری که می خواهیم بکنیم خوشحاله.

بر اساس گواهی پزشکی قانونی ایران هم هر دو در سلامت عقل هستیم. من هم اصلا شبیه این زنهای مظلوم و تو سری خورده این فیلم ها نیستم. دچار روان پریشی هم خدا رو شکر نیستم.

راستش را بگم من اصلا فکر نمیکنم این نویسنده و ها کارگردانان محترم زحمت یک کم مطالعه را کشیده باشند. همه این تصویر هایی که این فیلم ها به جامعه از یک خانواده نابارور میدن غلطه.

چون اولا همیشه زن مشکل داره و مرد اصرار. در حالیکه خیلی وقتها بر عکسه و از همه مهمتر این مشکل زوج است نه فرد. یعنی یک زوج بچه دار نمیشند .

دوم اینکه کی گفته زنهایی در چنین شرایط افسرده و ببخشید خل و چل میشند؟ البته که ناراحت میشیم. غصه میخوریم گاهی داغ هم میکنیم. (شما نشنیده بگیرید اما گاهی قاطی میکنیم و حرف نامربوط هم میزنیم) اما مثل همه آدم ها و زنهای نرمال که ناراحت میشن. دیگه این اداها و توهم و مظلوم نمایی برای چیه؟ منکه عادت ندارم مثل این زنهای فیلم های ایرانی هر روز یک عروسک بغلم کنم یا یک اتاق پر از وسایل بچه بچینم و برم بشینم توش اشک بریزم!

کی گفته خانواده ها همیشه مخالفند و در صدر مخالفین خانواده همسر به خصوص مادر شوهر؟

آخه اگر خانواده ها این برخورد ها رو بلد هم  نباشند یا تا به حال بهش فکر نکرده باشند که از همین فیلم و سریالها به شکر خدا حسابی آموزش رفتار کاملا غیر منطقی را می بینند.

همیشه هم که پایان مشخصه . زن فداکار یا احتمالا مرد فداکار!! گاهی هم تو نیکی میکن و در دجله انداز و اینکه معجزه از شما دور نیست!

اونوقت میگن فرهنگ سازی. تلویزیون و سینمایی که حتی نمیتونه زحمت بکشه و یک تصویر درست و عاقلانه از یک خانواده نابارور بده چه فرهنگی را می خواد بسازه؟

اصلا من موندم جوانها و خانواده ها چه چیزی باید از تلویزیون و فیلم برای ارتقای روابط خانوادگیشون یاد بگیرند؟ اینکه زنها یا باید مظلوم باشند یا غلدر و حد وسطی نیست. رابطه زن و مرد در حد یک حال و احوال پرسی و آشپزی خانوم خلاصه بشه و کجا دیدین که زن و مرد بشینن و با هم شور کنن و تصمیم بگیرند؟؟. اینم از بازگویی مشکلات خانواده ها. دیدن تا به حال ته یک کدوم از این فیلمهای خانواده های در حسرت بچه ، زن و مرد بگن بابا بی خیال بچه زندگی را خوش است !!! یا زن و شوهر از سر ناچاری و با لب و لوچه آویزون و به قصد ثواب آخرت سراغ فرزند خواندگی نرند؟

یا اصلا واقعیت را نشون بدن؟‌اینکه برای درمان ناباروری در ایران چقدر خانواده ها درگیر هزینه اش هستند؟اینکه به خانواده ها یاد بدند این هم یک مشکل است که راه حل داره و تو رو به خدا به جای نمک اشیدن به زخم این زوج ها حمایتشون کنید؟  برعکس اکثر این فیلمها خیلی از زوج های نابارور منزل چند هزار متری و ارثیه قاجاری ندارند که هزینه درمان براشون در رده آخر اهمیت باشه.

البته خانه از پای بست ویران است           مامانی دربند نقش ایوان است

به قول شاه قاجار : همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید.!!!

/ 12 نظر / 95 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ندا

سلام خانمی اصلا چرا اينجور سريالها رو نگاه ميکني. اميدوارم که هميشه موفق باشي وپر انرژي وحرص اينجور برنامه هارم نخور

ماندانا

سلام . من سريال شبکه ۵ را نديدم ولی سريال شبکه يک همه يک جورايی مشکل روانی دارند

سميرا

سلام من با تمام حرفات کاملا موافقم اين فيلمها مخصوصا اين فيلم ساعت شنی خيلی فکر منو هم به خودش مشغول کرده جالبه که اين مدت از اين مدل فيلمها خيلی زياد شده شايد به قول خودشون می خوان اين مسئله را در جامعه جا بياندازن اما نمی دونند چطوری

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

مامان محمدامين

واقعا راست ميگين منم هنوز بااينکه بعدازسالها مامان شدم بازم حرصم ميگيره باديدن اين فيلمها که اولا بااحساسات مادرانی مثل ما بازی ميشه ثانيا اصلا بدون تحقيق فيلم ميسازن وساده ازهمه چيز ميگذرند خوشم اومد کاش کارگردانان اين فيلمها ميخوندند مطلبتونو .راستی مامان خوب يک روزم ازيادت غافل نميشم وهمش برات دعا ميکنم

http://aminjanam.blogfa.com/

اينا اصلا نميفهمند که ناباروری چقدر از نظر روحی وجسمی ومالی ووووزوجين رودرگير ميکنه ونميفهمن عشق يعنی چی وتوفيلمها شون تا يکی بچه نمياره بقول شما ازدواج مجددو.....راستش هنوزم ياد فيلم ليلا ميفتم داغون ميشم خدايا به دل صبور همه ی مادران اينده رحم کن

ققنوس

سلام كاملا با شما موافقم

ونوشه مامان سارا

سلام ماماني خوبي خيلي خيلي موافقم شايد من حس شما رو نفهمم اما اينجور سريالها فقط براي وقت پر كردن الكي ساخته ميشن . يه نكته جالب : پتج شنبه بعد از اينكه نوشته ات رو خوندم خيلي دلم گرفت اومدم برات يادداشت بزارم سارا اذيت كرد و نشد اما حواسم همش به شما بود . بعد كه رفتم تو وبلاگ سارا ديدم همون لحظه شما يه ياددداشت گذاشتي . بارك ا... به خودمون مگه نه چه تله پاتي قوييييييييييييييي

گلمریم

خوشم اومد. تا حالا اين ريختی شو نديده بودم. موفق باشيد.